Sarah Jessica Parker famous celebrity
Navigation
» Home page
Information
» Basic information
Photogallery
» Photogallery
» Images
» Photos
» XXX photos
Links
» Recommended
Languages
» Česká verzeČesky
» English version of this celebrity siteEnglish

Sarah Jessica Parker

Sarah Jessica Parker obrázek, fotka

Sarah Jessica Parker is an American actress and film producer.

Biography of Sarah Jessica Parker

She was born on March 25, 1965 in Nelsonville. She is the daughter of Barbara Lillian (née Keck) and Stephen J. Parker. Parker's father, a native of Brooklyn, was of Eastern European Jewish descent, and his family name was "Bar-Kahn" ("son of the Kohen"). The mother of the actress was of English and German descent. After the divorce, her mother married Paul Forst. Sarah has seven siblings: a brother, Timothy Britten, two sisters - Pippen and Rachel, and two half-brothers, Andrew and Aaron D. Forste, and two half-sisters - Megan and Allegra Forste. She grew up in Cincinnati.

Sarah took ballet and violin lessons as a child. At the age of eight, she made her debut in the title role in ATV's TV adaptation of Hans Christian Andersen's fairy tale, The Little Match Girl. She was then cast in Harold Pinter's The Innocents on Broadway with her older brother. She continued her dance studies at the American Ballet Theater and the Professional Children's School in New Jersey. She appeared in the production of The Sound of Music with her four siblings and the Broadway production of Annie. After graduating from Dwight Morrow High School, she sang at the Metropolitan Opera.

Sarah Jessica Parker's career

She could have become a dancer or a singer, but the multitalented teenager was most interested in television. The start of her small screen career was in the ABC television drama My Body, My Child (1982) opposite Vanessa Redgrave and the CBS sitcom Square Pegs (1982-1983). On the big screen, she most often appeared in comedic supporting roles. For six years, high heels and a red Manolo Blahnik umbrella from the Plaza Hotel were her trademark in the HBO series Sex and the City (1998-2004), in which she played the elegant and single Carrie Bradshaw, a columnist from New York. She won two Emmys, four Golden Globes and three Screen Actors Guild Awards for her performance.

The Private Life of Sarah Jessica Parker

19. In May 1997, she married actor Matthew Broderick. They have a son James Wilke (born 2002) and twins: Marion Lorette Elwell and Tabithe Hodge (born 2009).


Sarah Jessica Parker photo

Několik fórů na závěr. Vtip Tisková chyba: Upozornění: na letácích ČSSD došlo k tiskové chybě: uvádí se, že v případě jejich vítězství "každý důchodce dostane 13. důchod". Správné znění je "každý 13. důchodce dostane důchod". Za prohození slov se tiskárna omlouvá.

Upozornění: na letácích ČSSD došlo k tiskové chybě: uvádí se, že v případě jejich vítězství "každý důchodce dostane 13. důchod". Správné znění je "každý 13. důchodce dostane důchod". Za prohození slov se tiskárna omlouvá.

Víte, která blondýna je nejchytřejší? Zlatý retrívr.

Dva teplouši Ríša a Vilda se opalují na pláži a najednou dostane Vilda chuť na koupání v moři. Ríša se brání a říká: „Já tam nejdu, ryby koušou.” „Prosím tě, co by kousaly. Pojď a nedělej scény,” odpoví Vilda. Asi po 10 minutách se mu povede Ríšu přemluvit, vlezou spolu do vody a když jsou v ní po pás, Ríša se uculí a řekne: „Máš pravdu, ryby nekoušou, ryby žužlaj.”

Stařík

Stařík je hovorové označení pro muže, který je starý. V dnešním době bychom řekli, že je to důchodce. Není to chápáno ani používáno v negativním významu. Je to citově nezabarvené. Synonyma pro slovo „stařík“ jsou stařec, děda, dědek, dědeček, kmet, senior, stařeček, starec, starý...

Phil Collins

Philip David Charles Collins, proslavený pod jménem Phil Collins, je britský zpěvák, bývalý frontman kapely Genesis, držitel hudebních cen Grammy a Oscar. Collins se narodil v londýnské čtvrti Chiswick. V pěti letech dostal od rodičů na Vánoce bicí. Ve 14 letech začal hrát v...

Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg, rodným jménem Caryn Elaine Johnson, je americká filmová a seriálová herečka, komička, scenáristka, zpěvačka a držitelka cen Oscar, Emmy, Grammy a Zlatý glóbus. Goldberg se narodila v New Yorku v USA jako dcera kněze a ošetřovatelky. Když měla Whoopi teprve 8...